Kızlık Zarı ve Onarımı

KIZLIK ZARI – YERİ VE FONKSİYONU

Kızlık zarı, vajen girişinde küçük ve büyük dudaklar (labia minora ve majora ) hafif çekilerek aralandığında görülebilen, vajen girişini kapatan ancak yine ortasında boşluk bulunan bir dokudur. İnce bir doku olduğu için ” zar” diye isimlendirilir. Oysa vajen girişini komple kapamaz ve ortasındaki boşluktan adet kanamasının akışına müsaade eder. Anne karnında kız bebek cinsel organları oluşurken, vajen girişindeki doku artıklarıdır. Anatomik olarak bir fonksiyonu yoktur. Bu doku, ilk cinsel ilişkide esneyerek yırtılır ve az bir kanamaya sebep olur.

Bu sebeple pek çok toplumda, kızlık zarı kadınların bekaret işareti olarak yorumlanmıştır. İlk ilişkide kanama beklenir olmuştur. Aslında, zar yapısı esnek olup, cinsel ilişkiye müsaade eden ( duhule müsait zar ) ve yırtılmayan zar yapıları da vardır. Bu tür zarlar, ancak normal doğum sırasında yırtılacaktır. Fizyolojik olarak ta bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının  nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur. Aslında bakire hanımlarda enfeksiyonun daha az görülme sebebi, bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamalarıdır. Kızlık zarı muayenesinin belki en çok kullanıldığı yer adli tabipliktir. Cinsel istismar yada şiddete maruz kalmış çocukların tanısını  sağlar.

KIZLIK ZARI DİKİMİ ( HYMENOPLASTİ )

Kızlık zarı, basit bir işlem ile dikilerek onarılabilir. Kızlık zarı tamirindeki amaç, zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak, cinsel birleşme sırasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi, cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu fark etmeksizin yapılabilir., hatta doğum yapmış bayanlara bile uygulanabilmektedir. Kızlık zarı dikimini, Kadın Doğum Uzmanları yapar. Konu, kişinin sağlığı ile ilgili değil, sosyal bir olgudur. Toplumda kızların bir çok açıdan korunmasını sağlar.

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ :

Planlanan cinsel ilişkiden, 3-4 gün öncesinden yapılan kızlık zarı dikimidir. Yırtılmış zar bölgesi, ortalama 1 haftada eriyen ipliklerle dikilir. Cinsel birleşme sırasında bu bölgeden kanama olması sağlanır. Kısa süren bir işlemdir. Lokal veya genel anestezi ile sağlanabilen bu işlem 5-10 dakikada bitmektedir. Hasta işlem sonrası herhangi bir ağrı hissetmeksizin eve gönderilebilir.

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kızlık zarı estetiği olarak ta adlandırılır. Planlanan ilişkiden en az 6-9 ay önce yapılması gerekir.Cerrahi işlem sonrası dokunun toparlaması için bir süreye ihtiyacı vardır. En sık kullanılan yöntem, ° Flep yöntemi ° denen, vajen yan duvarından kaldırılan bir deri parçasının( yama- flep ) kaldırılarak, yapay bir kızlık zan oluşturulduğu ( vajen girişinde blokaj, daraltma sağlamak için ) bir tekniktir. Operasyon genel anestezi veya lokal ile yapılabilir. Ortalama yarım saat sürer. Ancak, ameliyatın süresini yine de zarın yapısı belirler. Ağrısız olabileceği gibi zarın yapısına bağlı olarak, birkaç gün ağrı kesici kullanımı gerekebilir.

Her iki uygulamada da kızlık zarı görünümü eskisinden farksızdır. Hasta veya partneri bir değişiklik hissedemez. Kızlık zarı tamiri sonrası, ilk cinsel ilişkide kişiden kişiye değişen miktarlarda az bir kanama olur.

DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.
Tel:  0224 451 35 55
Cep: 0530 680 45 22
OP. DR. ŞEBNEM İNAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir