Vajinoplasti Operasyonu (Vajen Daraltma)

Neden Yapılır?

• Cinsel ilişki sırasında fark edilen bir his kaybı ya da uyarılma azlığı,
• Vajinal kas gruplarında gevşeme hissi,
• Vajenden dışarıya doğru çıkan bir doku,
• Vajinal girişte eskisine nazaran bir açıklık,
• Cinsel ilişki sırasında eskisine göre vajinal  sıkılıkta azalma kaybı saptanması,
• Vajinal tamponların kendiliğinden dışarı çıkması,
• İlişki sırasında vajenden sanki hava çıkıyormuş gibi duyulan sesler.

Eğer bu sorunlardan en az ikisi sizde bulunuyorsa ameliyat için adaysınız demektir.

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik hissi düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres, sinkontinans (hapşırma,ıkınma vs. gibi nedenlerle idrar kaçırma) veya diğer sarkmalar da düzeltilebilir. Dış genital bölgenin görünümünü düzeltmek, güzelleştirmek için -eğer uygun olur ise- beraberinde labium minörlerin (küçük dudakların) düzeltilmesi ameliyatı da yapılabilir.

Bir kadının dış genital organlarını vajina, dış dudaklar, iç dudaklar ve klitoris olarak sayabiliriz. Bu yapılar normal olarak her kadında bulunur ancak yapı ve görünümleri açısından farklılıklar gösterebilir veya doğumdan sonra görünüm ve işlevlerinde değişimler olabilir.

Normalde doğum yapmamış kadınlarda dış ve iç dudaklar vajina girişini kaparlar. İç dudaklar normalde dış dudakların içerisinde yerleşir, dıştan bakıldığında genellikle görülmez. Ancak bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudakların arasından dışarı doğru uzayabilir, sarkabilir, rengi ileri derecede koyu olabilir. Aynı şekilde dış dudaklar da normalden uzun veya kalın olabilir veya iki taraf arasında büyüklük açısından farklılıklar olabilir. Son yıllarda kadınların kendilerini tanımaları, vücutlarını ve cinselliklerini keşfetmeleri onlara bir  çok faydalar sağlarken, bununla beraber bir çok olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Kadınlar kendilerini diğer kadınlarla kıyaslama ve dış genital organlarının görümünden şikayetçi olmaya başlamışlardır. Bu şikayetler özellikle genital bölgedeki dış ve iç dudakların uzun, sarkık, koyu renkte, normalden kalın olması gibi farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Bazı kadınlarda bu saplantı haline gelerek büyük psikolojik problemlere yol açabilir, cinsel ve aile yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Nasıl ki kadınlar sarkık karınlarından ya da kemerli burunlarından rahatsızlık duyabilirlerse aynı şekilde dış genital organlarının görünümünden dolayı da utanabilir, bu durum bazen eşlerinden soğutarak aile içi cinsel problemlere dönüşebilir. Ancak ne var ki günümüzde çok az kadın bu şikayetini dile getirerek doktorundan yardım istemektedir. Bu durumda bahsedilen şikayete yönelik cerrahi olarak düzeltme yapılmaktadır. Gerekirse labioplasti ile dış ve iç dudaklar kısaltılır, inceltilir veya diğeri ile aynı büyüklüğe getirilir.

Bir bebeğin doğumu sırasında, vajina ve onu çevreleyen doku ve kaslar gerilir. Doğum sonrası vajina normale döner ama hiçbir zaman tam olarak gebelik öncesine dönüş söz konusu olmaz. Genellikle ne kadar doğum yapılırsa vajinanın durumu daha da kötüleşir. Özellikle normal doğum sırasında vagina çıkım kısmında yırtıklar oluşabilir ya da doğum doktoru bebeğin başının kolay çıkması için vajina girişine küçük bir kesi açabilir. Doğumdan sonra vajina çıkımı genişler ve bazen dış dudaklar kapanmaz ve vajina girişi ayrık kalabilir. Bu durumda perine denen bu kısmı toparlamak ve dudakların kapanarak düzgün görünmelerini sağlamak amacıyla perineoplasti yapılır.

Vajina yapısal olarak değişik uzunlukta ve genişlikte olabilir ve dokusunun özelliğinden dolayı esneme, genişleme özelliğine sahiptir. Bu özellik bir kadının normal doğum yapabilmesi için doğal bir olaydır. Yine doğumlara bağlı olarak vajina yan duvarlarında sarkmalar olabilir veya derinlemesine yırtıklar olabilir ve vajina normalden fazla genişleyebilir. Oysa ki, cinsel ilişki sırasında vajinanın darlığı hem erkek, hem de kadın açısından çok önemlidir. Normalde kadınlar ilişki sırasında vagina yan duvar kaslarını kullanarak vajina darlığını sağlayabilirler. Ancak fazla doğum yapanlarda bu kaslar gevşemektedir. Çoğu kadın bu kaslarını güçlendirmeyi bilmemektedirler. Vajinadaki genişlemeler kişilerin cinsel ilişkiden aldıkları zevki azaltmaktadır. Yine vajinanın aşırı genişlediği durumlarda içeriye hava kaçarak ilişki sırasında gaz çıkarma tarzında sesler olabilir ve bu da her iki tarafı oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Kadınlar problemin ne olduğunu ve neden kaynaklandığını bilmediklerinden veya utandıklarından dolayı hala doktorlarına bu tip problemlerini ifade edememektedirler. Günümüzde bu tip problemler konservatif veya cerrahi tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Hafif vakalarda vajinal kasların sıkılığı ve kasılması öğretilerek doğru şekilde egzersiz yaptırılır, bu yöntemle aynı şekilde beklenmedik zamanlarda ve aşırı sıklıkta acil idrara çıkma hissi ve şikayetleri ve idrar kaçırma şikayetlerine ait de sonuçlar alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir