Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Neden Yapılır?

• Görünüşü, şekli veya büyüklüğü sebebiyle kişinin labiumlarından memnuniyetsizliği,

• Labiaları ilişki sırasında, bisiklete binerken veya tampon yerleştirirken kişiye engel oluşturması,

• İç çamaşırların ya da kıyafetlerin labialar sebebiyle kişiye rahatsızlık vermesi,

• Labiaların idrar yaparken zorluk yada hijyen ile ilgili bir rahatsızlık vermesi.

Eğer bu sorunlardan en az birini yaşıyorsanız ameliyat için adaysınız demektir.

Dış genital organın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. “Labia” ise çoğul anlamda “dudaklar” anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder.

Genital bölgede büyük dudakların iç kısmında yer alan küçük dudakların yani Labium minörlerin şekil bozukluğunun cerrahi olarak düzeltilmesi operasyonuna “labioplasti” denilir.

Yapı olarak her kadında farklı büyüklükte ve görünümde olabilir, normalde büyük dudakların içerisinde klitorisin her iki yanından aşağı doğru uzanması ve büyük dudakların dışına doğru taşmaması gerekir. Vajeni ve üretrayı yani idrar yapılan deliği çevreleyen bu küçük dudakların aşırı büyük, aşırı kıvrımlı olması durumunda estetik şekil bozukluğu dışında cinsel yaşam da olumsuz etkilenebilir.

Vajen bölgesinde  şekil bozukluğu olan kadınlar cinsel ilişki sırasında partnerlerine karşı utanma, görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve özgüvenini yitirmesi nedeniyle cinsel ilişkiden haz alamama ya da utanma duyguları ön plana çıkabilmektedir.

Büyük dudakların büyüklüğü durumunda  zamanla rengi koyulaşabilir, yine küçük dudaklar zaman zaman  iç çamaşırının sürtmesi, ince pantolon ve mayodan bile görülebilecek şekilde rahatsızlık verebilir ayrıca kişisel temizlik yapılırken rahatsızlık duyulabilir. Küçük dudakların kıvrımlarında biriken salgılar bazen o bölgenin kötü kokmasına neden olabilir.

Operasyon ile şekil bozukluğuna (fil kulağı gibi) neden olan doku fazlalıkları cerrahi olarak çıkartılır, dudaklara estetik normal bir şekil verilir. Labioplasti operasyonu düzeltilecek olan kısmın genişliğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ayrıca dikiş materyalini almaya gerek yoktur.

Operasyon yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Hasta işlem bittikten sonra kendisini hazır hissedince ağrı ve kanama kontrolünün ardından rahatça evine gidebilir.

Günlük pansumanları ve reçetesini doktorunun önerdiği şekilde uygulayan hastanın operasyon bölgesi yaklaşık 7-10 gün içinde iyileşmektedir. Yaklaşık bir ayın sonunda tamamen doğal, güzel ve düzgün bir görüntü elde edilmektedir.

Hastaların doktorlarına başvurma sebeplerinden birisi de genital bölgede dış dudakların ciddi büyüklüğü ve rahatsızlık vermesidir. Çoğu zaman labium majuslar (büyük dudaklar) olması gerekenden uzun ve büyüktür ve sosyal veya cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürebilir. Bazı durumlarda büyük labiumlar mantar oluşmasına bile sebep olabilir. Labium majusların asimetrisi de bir başka rahatsızlık verici kozmetik problemdir.

Genital bölgede özellikle labium majuslarda belirginlik, sarkma veya asimetrinin olduğu durumlarda bu bölgeye cerrahi olarak küçültme işlemi yapılır. İşlem yaklaşık 20-30 dk kadar sürer. Genellikle lokal anestezi, tercihen genel ya da spinal anestezi de uygulanabilir. İşlem süresi ortalama 30 dakikadır ve sonuçlar yüz güldürücüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir