Doğum Sonu Beslenme

Doğumu takiben ilk iki gün, lohusaya sıvıdan zengin hafif bir diyet verilmeli ve rahat barsak haraketleri sağlanmalıdır.

Doğum sonrası başlayan emzirme, annenin kalori ihtiyacının ana sebebidir.Artan metabolizma hızı, süt üretimi ile harcanan enerji, annenin doğum öncesine dönüşünü hızlandırır. Gebelikte alınan kiloların (yağ deposunun ) harcanma günleri gelmiştir.

Lohusalıkta günlük enerji ihtiyacı 2600- 2800 kaloridir. İlk günlerde, ağır, gaz yapan, posalı yemekler verilmemelidir. Diette; süt ve sütlü gıdalar, yumurta, ızgara et, ekmek, patates, taze meyve, taze sebze ve meyve kompostosu verilmelidir. Hazır meyve suları tercih edilmemelidir.Özellikle sütün artması için bol sıvı alınmalıdır. süt üretimi için gerekli depolar , gebelikte hazırlanmıştır.Süt üretimini arttırmak için alınacak fazla kalorili gıdalar, gereksiz kilo alımına neden olabilir.Süt için mucize formül: bol sıvı ve annenin istirahatidir.

Anne, sigara ve alkol tüketmemelidir. Nikotin sütü azaltır. Sigara dumanının bebeğe zararı yanında, anne bebeğin yanında içmese bile, üstüne sinen kokular bebekte huzursuzluk, bulantı yapabilir.Lohusalık dönemi, bu tür zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için iyi bir fırsattır.

Lohusa emzirdiği dönemde, doktora danışmadan ilaç kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir